IAAF Diamond League Meeting – Shanghai 2013 – Complete Results

Sponsored links

By Gary Smith, Track and Field Contributor | SportingAlert.com
Published on May 18, 2013 10:34 a.m. CST . 0 comment

SHANGHAI, China (Sporting Alert) — Jamaicans Warren Weir and Shelly Ann Fraser-Pryce collected short sprint titles, while Grenadian Kirani James raced away with the men’s 400m at the Diamond League Meeting Shanghai on Saturday. The Following are the complete results from the IAAF big paying track and field meeting.

Fraser-Pryce sped to victory in the women’s 100-metres in a world-leading 10.93 seconds, beating Blessing Okagbare of Nigeria who ran 11.00 and Carmelita Jeter of the United States, who clocked 11.08 for third.

Weir, the bronze medal winner in the 200m behind Usain Bolt and Yohan Blake at the London Olympic Games last year, won that event in 20.18secs, beating USA’s Justin Gatlin (20.21) and Jamaica’s Jason Young (20.22).

The men’s 400m went to Olympic champion James and he dominated LaShawn Merritt of USA and Luguelin Santos of the Dominican Republic to win in a meeting record equalling time and world-leading effort of 44.02.

In other results in Shanghai, Francine Niyonsaba (Burundi) powered down the stretch to win the women’s 800m in 2:00.33, Genzebe Dibaba (Ethiopia) got the better of Meseret Defar (Ethiopia) and Viola Jelagat Kibiwot (Kenya) to win the women’s 5000m in 14:45.92, while, Yelena Isinbayeva of Russia took the women’s Pole Vault competition with a clearance of 4.70m.

IAAF Diamond League Meeting – Shanghai 2013 – Complete Results

MEN’S RESULTS

200m
1. Warren Weir (Jamaica) 20.18, 2. Justin Gatlin (U.S.) 20.21, 3. Jason Young (Jamaica) 20.22, 4. Zhang Peimeng (China) 20.47, 5. Churandy Martina (Netherlands) 20.59, 6. Darvis Patton (U.S.) 20.61, 7. Xie Zhenye (China) 20.63, 8. Wallace Spearmon (U.S.) 1:20.88

Men’s 400m
1. Kirani James (Grenada) 44.02, 2. LaShawn Merritt (U.S.) 44.60, 3. Luguelin Santos (Dominican Republic) 45.11, 4. Jonathan Borlee (Belgium) 45.57, 5. Lalonde Gordon (Trinidad and Tobago) 46.39, 6. Zhang Huadong (China) 47.77, Pavel Maslak (Czech Republic) DSQ, Conrad Williams (Britain) DSQ

1500m
1. Asbel Kiprop (Kenya) 3:32.39, 2. Gebremedhen Gebremariam (Ethiopia) 3:32.43, 3. Collins Cheboi (Kenya) 3:32.96, 4. Abdalaati Iguider (Morocco) 3:33.29, 5. Bethwell Birgen (Kenya) 3:33.67, 6. Silas Kiplagat (Kenya) 3:33.85, 7. James Kiplagat Magut (Kenya) 3:35.29, 8. Teshome Dirirsa (Ethiopia) 3:35.47

110m Hurdles
1. Jason Richardson (U.S.) 13.23, 2. Ryan Wilson (U.S.) 13.25, 3. Xie Wenjun (China) 13.28, 4. David Oliver (U.S.) 13.35, 5. Jeff Porter (U.S.) 13.45, 6. Sergey Shubenkov (Russia) 13.52, 7. Shi Dongpeng (China) 13.64, 8. Lehann Fourie (South Africa) 13.82

3000m Steeplechase
1. Conseslus Kipruto (Kenya) 8:01.16, 2. Paul Kipsiele Koech (Kenya) 8:02.63, 3. Hillary Kipsang Yego (Kenya) 8:03.57, 4. Abel Kiprop Mutai (Kenya) 8:08.83, 5. Gilbert Kiplangat Kirui (Kenya) 8:09.50, 6. Jairus Kipchoge Birech (Kenya) 8:10.27, 7. Brimin Kiprop Kipruto (Kenya) 8:14.97, 8. Bernard Mbugua Nganga (Kenya) 8:20.69

Long Jump
1. Li Jinzhe (China) 8.34, 2. Aleksandr Menkov (Russia) 8.31, 3. Greg Rutherford (Britain) 8.08, 4. Su Xiongfeng (China) 8.00, 5. Ngonidzashe Makusha (Zimbabwe) 7.96, 6. Ignisious Gaisah (Ghana) 7.95, 7. Godfrey Khotso Mokoena (South Africa) 7.74, 8. Irving Jahir Saladino Aranda (Panama) 7.72

High Jump
1. Mutaz Essa Barshim (Qatar) 2.33, 2. Bohdan Bondarenko (Ukraine) 2.33, 3. Zhang Guowei (China) 2.27, 4. Michael Mason (Canada) 2.24, 5. Robert Grabarz (Britain) 2.24, 6. Aleksandr Shustov (Russia) 2.24, 7. Trevor Barry (Bahamas) 2.24, 8. Sergey Mudrov (Russia) 2.20

Javelin Throw
1. Tero Pitkaemaeki (Finland) 87.60, 2. Vitezslav Vesely (Czech Republic) 86.67, 3. Dmitri Tarabin (Russia) 85.36, 4. Ari Mannio (Finland) 83.43, 5. Zhao Qinggang (China) 81.18, 6. Keshorn Walcott (Trinidad and Tobago) 79.02, 7. Julius Yego (Kenya) 78.23, 8. Stuart Farquhar (New Zealand) 76.36

Discus Throw
1. Piotr Malachowski (Poland) 67.34, 2. Gerd Kanter (Estonia) 63.14, 3. Robert Urbanek (Poland) 62.85, 4. Erik Cadee (Netherlands) 62.40, 5. Yennifer Frank Casanas (Spain) 62.39, 6. Vikas Gowda (India) 61.97, 7. Martin Maric (Croatia) 60.73, 8. Rutger Smith (Netherlands) 60.12

WOMEN’S RESULTS

100m
1. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaica) 10.93, 2. Blessing Okagbare (Nigeria) 11.00, 3. Carmelita Jeter (U.S.) 11.08, 4. Samantha Henry-Robinson (Jamaica) 11.23, 5. Sheri-Ann Brooks (Jamaica) 11.27, 6. Aleen Bailey (Jamaica) 11.30, 7. Ruddy Zang Milama (Gabon) 11.36, 8. Jeneba Tarmoh (U.S.) 11.42

800m
1. Francine Niyonsaba (Burundi) 2:00.33, 2. Janeth Jepkosgei Busienei (Kenya) 2:01.28, 3. Malika Akkaoui (Morocco) 2:01.49, 4. Winny Chebet (Kenya) 2:01.54, 5. Marina Arzamasova (Belarus) 2:02.44, 6. Wang Chunyu (China) 2:02.81, 7. Tatyana Markelova (Russia) 2:02.92, 8. Zhao Jing (China) 2:02.94

5000m
1. Genzebe Dibaba (Ethiopia) 14:45.92, 2. Meseret Defar (Ethiopia) 14:47.76, 3. Viola Jelagat Kibiwot (Kenya) 14:48.29, 4. Mercy Cherono (Kenya) 14:49.84, 5. Mary Wangari Mureithi (Kenya) 14:49.92, 6. Buze Diriba Kejela (Ethiopia) 14:50.24, 7. Irine Chepet Cheptai (Kenya) 14:50.99, 8. Gelete Burka (Ethiopia) 14:59.05

400m Hurdles
1. Zuzana Hejnova (Czech Republic) 53.79, 2. Angela Morosanu (Romania) 53.85, 3. Yadisleidis Pedroso (Italy) 54.54, 4. Dalilah Muhammad (U.S.) 54.74, 5. Kaliese Spencer (Jamaica) 54.91, 6. Lashinda Demus (U.S.) 55.12, 7. Muizat Ajoke Odumosu (Nigeria) 55.94, 8. Tiffany Williams (U.S.) 56.05

Triple Jump
1. Caterine Ibargueen (Colombia) 14.69, 2. Olha Saladuha (Ukraine) 14.43, 3. Irina Gumenyuk (Russia) 14.02, 4. Xie Limei (China) 13.99, 5. Kimberly Williams (Jamaica) 13.99, 6. Niki Panetta (Greece) 13.81, 7. Dana Veldakova (Slovakia) 13.76, 8. Keila Costa (Brazil) 13.63

Pole Vault
1. Yelena Isinbayeva (Russia) 4.70, 2. Mary Saxer (U.S.) 4.60, 3. Silke Spiegelburg (Germany) 4.55, 4. Li Ling (China) 4.50, 5. Lacy Janson (U.S.) 4.40, 6. Anastasia Savchenko (Russia) 4.40, 7. Angelica Bengtsson (Sweden) 4.40, 8. Becky Holliday (U.S.) 4.15; Natalya Kushch-Mazuryk (Ukraine) 4.15; Katy Viuf (U.S.) 4.15

Shot Put
1. Christina Schwanitz (Germany) 20.20, 2. Gong Lijiao (China) 19.73, 3. Michelle Carter (U.S.) 18.83, 4. Liu Xiangrong (China) 18.11, 5. Anca Heltne (Romania) 18.02, 6. Josephine Terlecki (Germany) 17.97, 7. Jeneva Mccall (U.S.) 17.83, 8. Anita Marton (Hungary) 17.23



Get the latest happenings: Follow us on Facebook
@sportingalert on Twitter Follow us for the latest news and starting line-ups on Twitter

Incoming search terms:

  • diamond league 2013 results (43)
  • Ethiopia (24)
  • diamond league results 2013 (15)
  • shanghai diamond league 2013 results (12)

Leave a Comment

ABOUT | CONTACT US | LINKS | LIVE FOOTBALL SCORES | PRIVACY POLICY | WRITERS