ESPN, ESPN3.com Live 2014 Australian Open Streaming – Day 1

Sponsored links

By Lisa Lord, Contributor | SportingAlert.com
Published on Jan. 12 8:50 a.m. CST . 1 comment

MELBOURNE, Australia — The following is the list of games and their order of play in the 2014 Australian Open Tennis tournament, which will be the opening major tournament of the season.

Live scores, results and live streaming coverage will be provided from the early rounds on ESPN and ESPN3.com, as the 2014 ATP Tour season opens at Melbourne Park.

A number of the top seeded players will be in action on day one, including world No. 2 Novak Djokovic of Serbia, the defending champion, who will take on Slovak’s Lukas Lacko in his opening round. at Rod Laver Arena.

On the women’s side world no. 1 and top seeded Serena Williams of USA will take on home girl Ashleigh Barty of Australia, also at the Rod Laver Arena.

Elsewhere, No. 3 David Ferrer of Spain faces Columbian Alejandro Gonzalez on the men’s side, while women’s fourth-seed  Na Li (Chn) opens up against Ana Konjuh (Cro) at the Hisense Arena, the same venue 8th seed Stanislas Wawrinka (Swi) takes on Andrey Golubev (Kaz).

For more information and schedule updates, click here - Action begins at 7:00 PM ET.

Rod Laver Arena: (9) Angelique Kerber (Ger) v Jarmila Gajdosova (Aus), Alejandro Gonzalez (Col) v (3) David Ferrer (Spa), (17) Samantha Stosur (Aus) v Klara Zakopalova (Cze), Lukas Lacko (Svk) v (2) Novak Djokovic (Ser), (1) Serena Williams (USA) v Ashleigh Barty (Aus)

Hisense Arena: (8) Stanislas Wawrinka (Swi) v Andrey Golubev (Kaz), (4) Na Li (Chn) v Ana Konjuh (Cro), Kiki Bertens (Ned) v (14) Ana Ivanovic (Ser), Jordan Thompson (Aus) v (20) Jerzy Janowicz (Pol)

Margaret Court Arena: (22) Ekaterina Makarova (Rus) v Venus Williams (USA), (7) Tomas Berdych (Cze) v Aleksandr Nedovyesov (Kaz), Julia Goerges (Ger) v (7) Sara Errani (Ita), Luksika Kumkhum (Tha) v (6) Petra Kvitova (Cze), Marcos Baghdatis (Cyp) v Denis Istomin (Uzb)

Show Court 2: Heather Watson (Gbr) v (31) Daniela Hantuchova (Svk), Nicolas Mahut (Fra) v Matthew Ebden (Aus), Samuel Groth (Aus) v (28) Vasek Pospisil (Can), Mirjana Lucic-Baroni (Cro) v (15) Sabine Lisicki (Ger)

Show Court 3: Laura Robson (Gbr) v (18) Kirsten Flipkens (Bel), Casey Dellacqua (Aus) v Vera Zvonareva (Rus), David Guez (Fra) v (9) Richard Gasquet (Fra), Guillermo Garcia-Lopez (Spa) v (12) Tommy Haas (Ger)

Court 5: Anabel Medina Garrigues (Spa) v Irina Falconi (USA), Dominic Thiem (Aut) v Joao Sousa (Por), Carlos Berlocq (Arg) v Edouard Roger-Vasselin (Fra), Sachia Vickery (USA) v Lauren Davis (USA)

Court 6: Belinda Bencic (Swi) v Kimiko Date Krumm (Jpn), Juan Monaco (Arg) v (23) Ernests Gulbis (Lat), (12) Roberta Vinci (Ita) v Jie Zheng (Chn), Ricardas Berankis (Lit) v Alexandr Dolgopolov (Ukr)

Court 7: Dudi Sela (Isr) v Jarkko Nieminen (Fin), (15) Fabio Fognini (Ita) v Alex Bogomolov Jr. (Rus), Shahar Peer (Isr) v Monica Niculescu (Rom), Tsvetana Pironkova (Bul) v Silvia Soler Espinosa (Spa)

Court 8: Santiago Giraldo (Col) v Sam Querrey (USA), Di Wu (Chn) v Kenny De Schepper (Fra), Shuai Zhang (Chn) v Mona Barthel (Ger), Alison Riske (USA) v (23) Elena Vesnina (Rus)

Court 10: Pauline Parmentier (Fra) v Karolina Pliskova (Cze), Jan Hajek (Cze) v Damir Dzumhur (Bih), Donna Vekic (Cro) v Lucie Hradecka (Cze), Leonardo Mayer (Arg) v Albert Montanes (Spa)

Court 11: Alejandro Falla (Col) v Mikhail Kukushkin (Kaz), Patricia Mayr-Achleitner (Aut) v Madison Keys (USA), Nikolay Davydenko (Rus) v Lukasz Kubot (Pol), Dinah Pfizenmaier (Ger) v Yanina Wickmayer (Bel)

Court 13: Ivo Karlovic (Cro) v (32) Ivan Dodig (Cro), (28) Flavia Pennetta (Ita) v Alexandra Cadantu (Rom), Annika Beck (Ger) v Petra Martic (Cro), (17) Tommy Robredo (Spa) v Lukas Rosol (Cze)

Court 15: Steve Johnson (USA) v Adrian Mannarino (Fra), (30) Eugenie Bouchard (Can) v Hao Chen Tang (Chn), Julia Glushko (Isr) v (26) Lucie Safarova (Cze), (30) Dmitry Tursunov (Rus) v Michael Russell (USA)

Court 19: Caroline Garcia (Fra) v Alla Kudryavtseva (Rus), (19) Kevin Anderson (Rsa) v Jiri Vesely (Cze), Albert Ramos (Spa) v Pablo Andujar (Spa), Vesna Dolonc (Ser) v Lara Arruabarrena (Spa)

Court 20: (14) Mikhail Youzhny (Rus) v Jan-Lennard Struff (Ger), Alison Van Uytvanck (Bel) v Virginie Razzano (Fra), Pablo Carreno-Busta (Spa) v Julien Benneteau (Fra)

Court 22: Monica Puig (Pue) v Anna Tatishvili (Geo), Florian Mayer (Ger) v Denis Kudla (USA), (29) Jeremy Chardy (Fra) v Jesse Huta Galung (Ned)



Get the latest happenings: Follow us on Facebook
@sportingalert on Twitter Follow us for the latest news and starting line-ups on Twitter

Incoming search terms:

  • espn australian open (12)
  • espn australian open 2014 (11)
  • ESPN3 australian open (10)
  • 2014 espn3 free streaming live (2)
  • live streaming of 2014 us open tennis matches on espn (2)
  • live stream tennis espn (1)
  • espn3 tennis 2 (1)

1 Comment

  1. Watch live streaming HERE >> http://w.atch.me/C3GV3Z

    Watch live streaming HERE >> http://w.atch.me/C3GV3Z

    Watch live streaming HERE >> http://w.atch.me/C3GV3Z

    Watch live streaming HERE >> http://w.atch.me/C3GV3Z

    Watch live streaming HERE >> http://w.atch.me/C3GV3Z

    Watch live streaming HERE >> http://w.atch.me/C3GV3Z

    Watch live streaming HERE >> http://w.atch.me/C3GV3Z

    Watch live streaming HERE >> http://w.atch.me/C3GV3Z

Leave a Comment

ABOUT | CONTACT US | LINKS | LIVE FOOTBALL SCORES | PRIVACY POLICY | WRITERS