2018 Australian Open Live ESPN3 Streaming Day 5: Jan. 19

MELBOURNE, Australia, Sporting Alert – Live ESPN3 streaming and Order of play on the main showcourts on Day 5 of the 2018 Australian Open on Friday, Jan. 19.

Rafael Nadal of Spain at 2018 Australian Open

Rafael Nadal of Spain at 2018 Australian Open

MELBOURNE, Australia, Sporting Alert – Live ESPN3 streaming and Order of play on the main showcourts on Day 5 of the 2018 Australian Open on Friday, Jan. 19.

Live Stream on ESPN3 Schedule and WatchESPN Also watch free stream of The 2018 Australian Open Live – Unlimited Live TV Streaming On Sling TV. Complete Streaming Schedule

World No. 1 Rafa Nadal of Spain will battle with Damir Dzumhur of Bosnia and Herzegovina at Margaret Court Arena in the men’s singles, while Latvia’s seventh-seed Jelena Ostapenko will face-off with No. 32 seed Anett Kontaveit of Estonia at the same arena.

Among the players with dates on the Rod Laver Arena are No. 2 Caroline Wozniacki and No. 4 Elina Svitolina in the women’s singles, while third-seed Grigor Dimitrov and Australian favourite and No. 17 seed Nick Kyrgios are among the players featuring in the men’s singles.

Elsewhere, No. 6 Marin Cilic of Croatia takes on American Ryan Harrison at Hisense Arena, while No. 10 Pablo Carreno Busta of Spain and No. 23 Gilles Muller of Luxembourg will meet at Margaret Court Arena.

Complete 2018 Australian Open Showcourts Schedule
Day 5, Friday, Jan. 19

All Times in ET

ROD LAVER ARENA – 7:00 pm

Luksika KumKhum (Thailand) v Petra Martic (Croatia)
Marta Kostyuk (Ukraine) v 4-Elina Svitolina (Ukraine)
3-Grigor Dimitrov (Bulgaria) v 30-Andrey Rublev (Russia)

Not before 3:00 am

17-Nick Kyrgios (Australia) v 15-Jo-Wilfried Tsonga (France)
30-Kiki Bertens (Netherlands) v 2-Caroline Wozniacki (Denmark)

MARGARET COURT ARENA – 7:00 pm

Denisa Allertova (Czech Republic) v Magda Linette (Poland)
10-Pablo Carreno Busta (Spain) v 23-Gilles Muller (Luxembourg)
Kateryna Bondarenko (Ukraine) v 19-Magdalena Rybarikova (Slovakia)

Not before 3:00 am

1-Rafa Nadal (Spain) v Damir Dzumhur (Bosnia and Herzegovina)
7-Jelena Ostapenko (Latvia) v 32-Anett Kontaveit (Estonia)

HISENSE ARENA – 7:00 pm

Men’s Doubles – third round

6-Bob Bryan (U.S.)/Mike Bryan (U.S.) v Max Mirnyi (Belarus)/Philipp Oswald (Austria)

Elise Mertens (Belgium) v Alize Cornet (France)
Andreas Seppi (Italy) v Ivo Karlovic (Croatia)
Ryan Harrison (U.S.) v 6-Marin Cilic (Croatia)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.