ISSA Boys and Girls Champs Results, Points Standings-Day 2

Jamaica College and Hydel High are leading the points standings after three finals at the 2015 ISSA/Grace Kennedy Boys and Girls Champs at the National Stadium in Kingston, on Wednesday.

Christopher Taylor

Calabar High's Christopher Taylor was in action again

Christopher Taylor
Calabar High’s Christopher Taylor was in action again

KINGSTON, Jamaica (Sporting Alert, Day 2 Results) — Jamaica College and Hydel High are leading the points standings after three finals at the 2015 ISSA/Grace Kennedy Boys and Girls Champs at the National Stadium in Kingston, on Wednesday.

Day 2 Boys and Girls Champs Complete Results

Jamaica College (JC) head the boys standings with 28 points, with Calabar High sitting second on 16 and Cornwall College, the only other team in double figures with 11.

Holmwood Technical (9), St. Jago (8) and Kingston College (7) follow the top three.

On the girls side, Hydel are ahead with 26 points, four more that the defending champions Edwin Allen High  (22), while Vere Technical, Excelsior and Holmwood Technical are tied for third with 10 points.

Women – Team Rankings – 3 Events Scored
1) Hydel High 26; 2) Edwin Allen High 22; 3) Vere Technical High 10; 3) Excelsior High 10; 3) Holmwood Technical High 10; 6) Buff Bay High 9; 7) St. Elizabeth Technical High 6; 8) St. Jago High 5; 8) Immaculate Conception High 5; 10) Convent of Mercy Alpha 3; 11) Ardenne High 2; 11) Wolmer’s High School for Girls 2; 13) St. Hugh’s High 1

Men – Team Rankings – 3 Events Scored
1) Jamaica College 28; 2) Calabar High 16; 3) Cornwall College 11; 4) Holmwood Technical High 9; 5) St. Jago High 8; 6) Kingston College 7; 6) Wolmer’s High School for Boys 7; 6) Edwin Allen High 7; 9) Bellefield High 5; 10) St. Andrew Technical High 4; 11) Mavis Bank High 3; 11) Ardenne High 3; 13) Old Harbour High 2; 14) St. Elizabeth Technical High 1

JC GETS GOING QUICKLY IN THE JUMPS

Paketo Dudley and Obrien Wasome got Jamaica College medal underway impressively after claiming their respective age group long jump crowns.

Dudley leaped 7.21m to earn the gold medal in the Class Two boys’ category to start the medal count for the former champions.

Dudley easily defeated Dameon Creary of Wolmer’s High, who used his final attempt to improved from sixth to second with 6.75m, with Calabar’s Daniel Bogle edging out Yashawn Hamilton of Kingston College, at 6.71m-6.70m for the bronze medal.

Meanwhile, after heading into the final with the best mark, Wasome of Jamaica College made up for his third place finish last year with a winning performance in the Class One boys long jump final.

Wasome leaped 7.71m to take first place and helped JC to nine precious points, while beating Calabar’s Travis Riley (7.40m) on the way to the top of the podium.

Edwin Allen High’s Paul-Ann Gayle (47.87m) and Rochelle Frazer (46.63m) combined for 11 points in the girls’ Class One Discus Throw, after finishing behind event winner Shadae Lawrence of Hydel High, who produced a winning effort of 48.66m to seal the goal medal.

Gayle was third and Frazer took fourth place.

Excelsior’s Shanice Love earned the silver medal with a throw of 48.01m.

Fiona Richards of Buff Bay High, who finished third in the Class Three discus throw last year, made a successful jump in class after she produced a distant of 15.21m to secure the gold medal in the Class Two girls’ shot put final.

Hydel’s Devia Brown finished second with 15.05m with the bronze going to Sahjay Stevens STETHS, with 14.95m.

In the other finals that took place on Wednesday’s second day of competition, Holmwood’s Shanieke Watson dominated the girls’ 2000m Steeplechase Open after running 7:12.78 for the gold medal.

Following here home were Monifa Green of Hydel, at 7:21.84 and Edwin Allen’s Alvina Howell (7:27.98).

In the boys event, Daniel Glave of Holmwood earned the gold with a run of 6:04.90

In 4x100m relay action, Edwin Allen High shattered the Class Four girls’ record with a heat winning time of 46.90 seconds to remove the previous mark of 47.28, set by St. Jago High in 2014.

However, Holmwood Technical were disqualified from the event and will not face the starter at the weekend.

Heavy favourites Calabar stunningly dropped the baton on the final leg of the Class Two boys’ 4x100m relay heat and will be in action come Saturday, while St Jago also had exchanged problems in their heat on anchor and are out as well.

Jamaica College clocked 41.77 secs to be the quickest heading into Saturday’s final.

In the Class One boys area, favourites and record holders Calabar had little problems flashing to

In early rounds of the 200m on the day, Christopher Taylor of Calabar finished at 21.63 seconds to record the fastest time in the Class Two boys half lap.

Taylor, who is the strong favourite to secure the 200/400 double in his age group, and has already ran 47.25 in his 400m heat on Tuesday, won heat five of the event, comfortably ahead of Jevaughn Stevens of Camperdown (22.31).

The other Calabar sprinter in the event, Tyreke Wilson, last year’s Class Three champion and record holder was the second best qualifier with a time of 21.68.

Another medal contender, Jhevaughn Matherson from Kingston College had little trouble winning his heat in 22.29, with Tyreke Bryan (Kingston College, 22.10) also posting qualifying times.

Michael Bentley (St. Jago, 21.74), Ashanie Smith (St. Catherine High, 21.80) and Gary Gordon St. Jago, 21.93) all went under the 22-seconds barrier.

In Class One, Michael O’Haro of Calabar flashed 21.02 seconds to top the qualifiers for the semis, with Nigel Ellis of STETHS running 21.16 to be the second quickest of the round.

Meanwhile, Edwin Allen High pair Shellece Clark and Kasheika Cameron head the list of sprinters making it through in the girls Class Two 200m, with times of  24.18 and 24.41, respectively, with schoolmate Saqukine Cameron pacing all chasers in the Class One girls’ race with a time of 23.59.

Shanice Reid of St. Jago ran 23.78 and Natalliah Whyte raced home home in 23.80.

In the girls Class Three 200m dash, Kimone Shaw of St. Jago High posted the fastest time of the rounds at 24.60 seconds. Anna-Kay Allen of St. Catherine High, Ashanti Moore of Hydel, Vere Technical’s T-Anna Dawkins and Tirecia Walcott, Michae Harriott from Holmwood Technical, as well as Toni-ann Reid from St. Jago High and Convent of Mercy’s Kiara Grant, were all heat winners and moved into the semifinals.

Shanique Rowe of Edwin Allen clocked 25.00 to head the list of qualifiers in the Class Four girls’ half lap, while her teammate Kevona Davis raced to the line in 25.08, which was done in a strong -6.8 m/s headwind.

Javier Johnson of Green Island went 22.80 seconds to lead all qualifiers in the boys Class Three, while Calabar’s Tajai Jackson and Rosean Young and Kingston College’s Roshaun Rowe and Oshane Peart stayed on course to make the final by booking their places in the semis.

Elsewhere on Wednesday’s second day at the National Stadium, defending champion and record holder Jaheel Hyde of Wolmer’s eased his way into the final of the boys’ 400m hurdles Open with a time of 52.28secs. His effort best second place finisher Timor Barrett of St. Jago, who was timed at 53.31.

Other heat winners were KC’s Davian Baker (52.75) and STETHS duo Robin Black (53.32) and Marvin Williams (53.67), who won the silver medal last year.

On the girls’ side Shiann Salmon of Hydel High (59.21), Genekee Leith St. Jago (59.23), Ranae McKenzie Manchester High (59.80) and Britaney Duncan Hydel High (59.85) all went under 60-seconds on their way to making the decider.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.