DAY 2: Jamaica Boys & Girls Champs Schedule, Live Updates

2

KINGSTON, Jamaica (Sporting Alert) — Action on the second of competition at the Grace Kennedy, ISSA Boys and Girls High School Championship continues on Wednesday with a full day’s schedule.

Follow Live Updates and Live Results | Live Blogging At TrackAlerts

Competition begins at 8:30 (Jamaica time) with the qualifying rounds of the CLASS 4 girls long jump, while action in the boys CLASS 1 Discus and girls shot put will go off at that time as well.

Running events will start at 8:45 with the 800 metros, while the sprinting events will open with the 200m, starting at 1:45.

The exciting 4 X 100m relays preliminaries go off at 6:20, with the final events of the day are the boys and girls 2000m Steeplechase Open Finals.

There are six finals on the schedule for Day 2 on Wednesday and track and field fans are expected to serve with some fantastic entertainment over the five day competition, which will bring in several college track and field coaches from the United States.

Jamaica Boys & Girls Champs Schedule

8:30 am LONG JUMP CLASS 4 GIRLS PRELIMS

8:30 am SHOT PUT CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:30 DISCUS THROW CLASS 1 BOYS PRELIMS

8:30 100m DECATHLON OPEN BOYS

8:35 HIGH JUMP CLASS 3 GIRLS PRELIMS

8:45 800 METRES CLASS 3 GIRLS PRELIMS

9:15 800 METRES CLASS 3 BOYS PRELIMS

9:55 800 METRES CLASS 2 GIRLS PRELIMS

10:20 800 METRES CLASS 2 BOYS PRELIMS

10:30 LONG JUMP DEC. OPEN BOYS

11:00 800 METRES CLASS 1 GIRLS PRELIMS

11:15 800 METRES CLASS 1 BOYS PRELIMS

1:30 pm DISCUS THROW CLASS 3 GIRLS PRELIMS

1:30 HIGH JUMP CLASS 2 GIRLS PRELIMS

1:35 200 METRES CLASS 4 GIRLS PRELIMS

2:10 200 METRES CLASS 3 GIRLS PRELIMS

2:45 SHOT PUT DEC. OPEN BOYS

2:50 200 METRES CLASS 3 BOYS PRELIMS

3:25 200 METRES CLASS 2 GIRLS PRELIMS

3:35 HIGH JUMP CLASS 3 BOYS PRELIMS

3:35 LONG JUMP CLASS 2 BOYS FINAL

4:10 200 METRES CLASS 2 BOYS PRELIMS

4:45 200 METRES CLASS 1 GIRLS PRELIMS

5:05 DISCUS THROW CLASS 1 GIRLS FINAL

5:10 200 METRES CLASS 1 BOYS PRELIMS

5:30 SHOT PUT CLASS 2 GIRLS FINAL

5:40 HIGH JUMP DEC. OPEN BOYS

5:45 400 metres HURDLES OPEN GIRLS PRELIMS

5:55 LONG JUMP CLASS 1 BOYS FINAL

6:00 400 metres HURDLE OPEN BOYS PRELIMS

6:20 4 X 100 metres RELAY CLASS 4 GIRLS PRELIMS

6:50 4 X 100 metres RELAY CLASS 3 GIRLS PRELIMS

7:15 4 X 100 metres RELAY CLASS 3 BOYS PRELIMS

7:45 4 X 100 metres RELAY CLASS 2 GIRLS PRELIMS

8:10 4 X 100 metres RELAY CLASS 2 BOYS PRELIMS

8:35 4 X 100 metres RELAY CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:50 4 X 100 metres RELAY CLASS 1 BOYS PRELIMS

9:15 400 METRES DEC. OPEN BOYS

9:25 2000 metres STEEPLE CHASE OPEN GIRLS FINAL

9:40 2000 metres STEEPLE CHASE OPEN BOYS FINAL