Wimbledon 2016 Day 3 Play Schedule, Live Stream

Watch day three live streaming from Wimbledon 2016 on ESPN 3 and WatchESPN. Coverage begins at 6:30 am ET, with Centre Court action at 8:00 am.

Wimbledon 2016: Roger Federer

Swiss star Roger Federer at Wimbledon 2016. Watch it live.

Here is the order of play for day three at Wimbledon 2016, with Novak Djokovic, Roger Federer and Agnieszka Radwanska all in action on centre court.

Top ranked Djokovic of Serbia will be up against France’s Adrian Mannarino, while Switzerland’s No. 3 seed Federer faces Great Britain’s Marcus Willis.

Watch live streaming coverage on ESPN 3, WatchESPN, while visit Wimbledon.com for selected stream and highlights. Watch LIVE on the tournament official website.

No. 6 seed Milos Raonic of Canada will matchup against Italy’s Andreas Seppi (ITA) in men’s singles second round action, with Spain No. 2 Garbine Muguruza taking on Jana Cepelova of Slovakia in women’s second round contest.

Elsewhere on the women’s side, Belinda Bencic of Switzerland, the seventh-seed at the Wimbledon 2016, will tackle Bulgaria’s Tsvetana Pironkova in her first round fixture, while American No. 8 seed Venus Williams, who was in action on day of the tournament, goes up against Maria Sakkari of Greece in a second round match.

Wimbledon 2016 No. 3 tournament seed Radwanska of Poland, one of the best players to have not won a Grand Slam as yet, goes on Centre Court against Ukraine’s Kateryna Kozlova and she will be hoping to build some momentum.

Wimbledon 2016 Day Three Order of Play

Centre Court (8:00 am ET start time)
HIGHLIGHTED COURT

Agnieszka Radwanska (POL) [3] defeated Kateryna Kozlova (UKR) – 6-2 6-1
Novak Djokovic (SRB) [1] defeated Adrian Mannarino (FRA) – 6-4 6-3 7-6(5)
Roger Federer (SUI) [3] defeated Marcus Willis (GBR) – 6-0 6-3 6-4

No 1 Court (8:00 am ET start time)

1 Monica Puig (PUR) vs Johanna Konta (GBR) [16]
2 Grigor Dimitrov (BUL) vs Gilles Simon (FRA) [16]
3 Andreas Seppi (ITA) vs Milos Raonic (CAN) [6]

No 2 Court (6:30 am ET start time)

1 Fernando Verdasco (ESP) vs Bernard Tomic (AUS) [19]
2 Daniel Evans (GBR) vs Alexandr Dolgopolov (UKR) [30]
3 Simona Halep (ROU) [5] vs Francesca Schiavone (ITA)
4 Jana Cepelova (SVK) vs Garbine Muguruza (ESP) [2]

No 3 Court (6:30 am ET start time)

1 Dominic Thiem (AUT) [8] vs Florian Mayer (GER)
2 Tsvetana Pironkova (BUL) vs Belinda Bencic (SUI) [7]
3 Marin Cilic (CRO) [9] vs Sergiy Stakhovsky (UKR)
4 Venus Williams (USA) [8] vs Maria Sakkari (GRE)

No 12 Court (6:30 am ET start time)

1 Heather Watson (GBR) vs Annika Beck (GER)
2Eugenie Bouchard (CAN) vs Magdalena Rybarikova (SVK)
3 Julien Benneteau (FRA) vs Kei Nishikori (JPN) [5]
4 Varvara Lepchenko (USA) vs Angelique Kerber (GER) [4]

No. 18 Court (6:30 am ET start time)

1 Ivan Dodig (CRO) vs Tomas Berdych (CZE) [10]
2 Petra Kvitova (CZE) [10] vs Sorana Cirstea (ROU)
3 David Goffin (BEL) [11] vs Edouard Roger-Vasselin (FRA)
4 Samantha Stosur (AUS) [14] vs Sabine Lisicki (GER)

No. 4 Court (6:30 am ET start time)

1 Horacio Zeballos (ARG) vs Mikhail Youzhny (RUS)
2 Ekaterina Makarova (RUS) vs Johanna Larsson (SWE)
3 Anna-Lena Groenefeld (GER) / Kveta Peschke (CZE) vs Svetlana Kuznetsova (RUS) / Roberta Vinci (ITA)
4 Raquel Atawo (USA) & Abigail Spears (USA) v Chin-Wei Chan (Tpe) & Xinyun Han (Chn)

No 5 Court (6:30 am ET start time)

1 Su-Wei Hsieh (Tpe) v Anastasia Pavlyuchenkova [21] (Rus),
2 Sloane Stephens [18] (USA) v Shuai Peng (Chn),
3 Andrey Kuznetsov (Rus) v Gilles Muller (Lux),
4 Yi Fan Xu (Chn) & Saisai Zheng (Chn) v Darija Jurak (Cro) & Anastasia Rodionova (Aus)

No 6 Court (6:30 am ET start time)

1 Donald Young (USA) vs Leonardo Mayer (ARG)
2 Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs Damir Dzumhur (BIH)
3 Mona Barthel (GER) vs Kiki Bertens (NED) [26]
4 Nao Hibino (JPN) / Alicja Rosolska (POL) vs Vania King (USA) / Alla Kudryavtseva (RUS) [13]

No 7 Court (6:30 am ET start time)

1 Evgeniya Rodina (RUS) vs Lesia Tsurenko (UKR)
2 Thomaz Bellucci (BRA) vs Sam Querrey (USA) [28]
3 Jeremy Chardy (FRA) vs Steve Johnson (USA)

No 8 Court (6:30 am ET start time)

1 John Isner (USA) [18] vs Marcos Baghdatis (CYP)
2 Timea Bacsinszky (SUI) [11] vs Luksika Kumkhum (THA)
3 Sara Errani (ITA) [20] vs Alize Cornet (FRA)
4 Lucie Safarova (CZE) [28] vs Samantha Crawford (USA)

No 9 Court (6:30 am ET start time)

1 Julia Boserup (USA) vs Tatjana Maria (GER)
2 Mandy Minella (LUX) vs Anna Tatishvili (USA)
3 Yaroslava Shvedova (KAZ) vs Elina Svitolina (UKR) [17]

No 10 Court (6:30 am ET start time)

1 Albano Olivetti (FRA) vs Matthew Barton (AUS)
2 Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs Kristina Mladenovic (FRA) [31]
3 Jack Sock (USA) [27] vs Robin Haase (NED)
4 Carina Witthoeft (GER) vs Kurumi Nara (JPN)

No 11 Court (6:30 am ET start time)

1 Federico Delbonis (ARG) vs Fabio Fognini (ITA)
2 Karolina Pliskova (CZE) [15] vs Misaki Doi (JPN)
3 Anna-Lena Friedsam (GER) vs Ekaterina Alexandrova (RUS)

No 14 Court (6:30 am ET start time)

1 Jiri Vesely (CZE) vs Igor Sijsling (NED)
2 Anett Kontaveit (EST) vs Barbora Strycova (CZE) [24]
3 Jelena Jankovic (SRB) [22] vs Marina Erakovic (NZL)
4 Lara Arruabarrena (ESP) vs Daria Kasatkina (RUS) [29]

No 15 Court (6:30 am ET start time)

1 Karin Knapp (ITA) vs Ana Konjuh (CRO)
2 Monica Niculescu (ROU) vs Aleksandra Krunic (SRB)
Denisa Allertova (CZE) vs Carla Suarez Navarro (ESP) [12]

No 16 Court (6:30 am ET start time)

1 Alexander Zverev (GER) [24] vs Paul-Henri Mathieu (FRA)
2 Nicolas Mahut (FRA) vs David Ferrer (ESP) [13]
3 Kirsten Flipkens (BEL) vs Madison Keys (USA) [9]
4 Tara Moore (GBR) / Conny Perrin (SUI) vs Mariana Duque-Marino (COL) / Monica Puig (PUR)

No 17 Court (6:30 am ET start time)

1 Andrea Petkovic (GER) [32] vs Nao Hibino (JPN)
2 Lucas Pouille (FRA) [32] vs Marius Copil (ROU)
3 Lukas Lacko (SVK) vs Ivo Karlovic (CRO) [23]

No 19 Court (6:30 am ET start time)

1 Gastao Elias (POR) vs Radu Albot (MDA)
2 Nicolas Almagro (ESP) vs Denis Istomin (UZB)
3 Anabel Medina Garrigues (ESP) / Arantxa Parra Santonja (ESP) [14] vs Barbora Krejcikova (CZE) / Katerina Siniakova (CZE)

NOTE: Matches to be arranged
Not before 12:00 PM ET

Hao-Ching Chan (TPE) / Yung-Jan Chan (TPE) [3] 17 vs 1 Ashleigh Barty (AUS) / Laura Robson (GBR) 18

Andrea Hlavackova (CZE) / Lucie Hradecka (CZE) [6] 33 vs Chen Liang (CHN) / Yafan Wang (CHN) 34

Not before 12:30 PM ET

Yen-Hsun Lu (TPE) / Janko Tipsarevic (SRB) 11 vs Marcin Matkowski (POL) / Leander Paes (IND) 12

Brydan Klein (GBR) / Alexander Ward (GBR) 23 vs Pablo Cuevas (URU) / Marcel Granollers (ESP) [15] 24

Wesley Koolhof (NED) / Matwe Middelkoop (NED) 21 vs Alexander Bury (BLR) / Igor Zelenay (SVK) 22

Treat Huey (PHI) / Max Mirnyi (BLR) [12] 25 vs Pablo Carreno Busta (ESP) / Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 26

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.