Wimbledon 2018 Order of Play, ESPN3 Live Stream: Day 1 on July 2

Order of Play, live television channels, match times and streaming coverage on Day 1 Wimbledon 2018 in London on Monday. Watch live on ESPN3, WatchESPN.

Wimbledon 2016 - Australian Open

Roger Federer of Switzerland at Wimbledon 2016

LONDON — Order of Play, live television channels, match times and streaming coverage on Day 1 Wimbledon 2018 in London on Monday.

The Wimbledon Channel, WatchESPN and ESPN3 will provide the live online streaming coverage, while you can also stream replays from the matches once they are over.

Coverage of the tournament will begin at 5:30 am ET

Among the highlighted players on the featured list for Day on are No. 1 seed on the men’s side Roger Federer of Switzerland and No. 6 Grigor Dimitrov of Bulgaria on the men’s side, as well as No. 25 seed Serena Williams of the United States and No. 2 seed Caroline Wozniacki of Denmark on the women’s side.

Federer will open his title quest on Center Court against Serbia’s Dusan Lajovic, while Wozniacki takes on Varvara Lepchenko (USA) and Swiss Stan Wawrinka battles with Dimitrov – all on the same court.

American Serena Williams, who is returning after having a baby, will face Netherlands’ Arantxa Rus in her first round match on Court 1, while her sister and No. 9 seeded Venus will open against Johanna Larsson of Sweden of Court 2.

All times are listed as London local time:

Live Streaming On ESPN3 and WatchESPN

Center Court

13:00: (1) Roger Federer (Swi) v Dusan Lajovic (Ser), Varvara Lepchenko (USA) v (2) Caroline Wozniacki (Den), Stan Wawrinka (Swi) v (6) Grigor Dimitrov (Bul)

Court 1

13:00: Donna Vekic (Cro) v (4) Sloane Stephens (USA), Liam Broady (Gbr) v (13) Milos Raonic (Can), Arantxa Rus (Ned) v (25) Serena Williams (USA)

Court 2

11:30: (3) Marin Cilic (Cro) v Yoshihito Nishioka (Jpn), Johanna Larsson (Swe) v (9) Venus Williams (USA), Gael Monfils (Fra) v (23) Richard Gasquet (Fra), (5) Elina Svitolina (Ukr) v Tatjana Maria (Ger)

Court 3

11:30: (11) Sam Querrey (USA) v Jordan Thompson (Aus), Ajla Tomljanovic (Aus) v (10) Madison Keys (USA), (9) John Isner (USA) v Yannick Maden (Ger), (16) Coco Vandeweghe (USA) v Katerina Siniakova (Cze)

Court 4

11:30: Evgeniya Rodina (Rus) v Antonia Lottner (Ger), Guillermo Garcia-Lopez (Spa) v Gastao Elias (Por), Malek Jaziri (Tun) v Jared Donaldson (USA), Tereza Smitkova (Cze) v Viktoriya Tomova (Bul)

Court 5

11:30: Peter Polansky (Can) v Dennis Novak (Aut), Luksika Kumkhum (Tha) v Bernarda Pera (USA), John-Patrick Smith (Aus) v Andreas Seppi (Ita), Lesia Tsurenko (Ukr) v Timea Babos (Hun)

Court 6

11:30: Alexandra Dulgheru (Rom) v Kristyna Pliskova (Cze), Petra Martic (Cro) v Ekaterina Makarova (Rus), John Millman (Aus) v Stefano Travaglia (Ita), Vera Lapko (Blr) v Christina McHale (USA)

Court 7

11:30: Gilles Muller (Lux) v Michael Mmoh (USA), Aleksandra Krunic (Ser) v Madison Brengle (USA), Ryan Harrison (USA) v Roberto Carballes Baena (Spa), Viktorija Golubic (Swi) v Ons Jabeur (Tun)

Court 8

11:30: Mona Barthel (Ger) v Yanina Wickmayer (Bel), Camila Giorgi (Ita) v (21) Anastasija Sevastova (Lat), Yuki Bhambri (Ind) v Thomas Fabbiano (Ita), Radu Albot (Mol) v (20) Pablo Carreno-Busta (Spa)

Court 10

11:30: Sergiy Stakhovsky (Ukr) v Joao Sousa (Por), Yafan Wang (Chn) v Anna Blinkova (Rus), Lukas Lacko (Svk) v Benjamin Bonzi (Fra)

Court 11

11:30: (19) Magdalena Rybarikova (Svk) v Sorana Cirstea (Rom), Jason Kubler (Aus) v Guido Pella (Arg), Laslo Djere (Ser) v Paolo Lorenzi (Ita)

Court 12

11:30: (7) Karolina Pliskova (Cze) v Harriet Dart (Gbr), Daniil Medvedev (Rus) v (16) Borna Coric (Cro), Norbert Gombos (Svk) v (8) Kevin Anderson (Rsa), Svetlana Kuznetsova (Rus) v (23) Barbora Zahlavova Strycova (Cze)

Court 14

11:30: Jan-Lennard Struff (Ger) v (32) Leonardo Mayer (Arg), (20) Kiki Bertens (Ned) v Barbora Stefkova (Cze), Irina-Camelia Begu (Rom) v Katie Swan (Gbr)

Court 15

11:30: Nicolas Jarry (Chi) v (28) Filip Krajinovic (Ser), Viktoria Kuzmova (Svk) v Rebecca Peterson (Swe), Steve Johnson (USA) v Ruben Bemelmans (Bel)

Court 16

11:30: (25) Philipp Kohlschreiber (Ger) v Evgeny Donskoy (Rus), Ricardas Berankis (Lit) v MacKenzie McDonald (USA), Anna Karolina Schmiedlova (Svk) v Kristina Mladenovic (Fra), Aryna Sabalenka (Blr) v (29) Mihaela Buzarnescu (Rom)

Court 17

11:30: (31) Shuai Zhang (Chn) v Andrea Petkovic (Ger), Ivo Karlovic (Cro) v Mikhail Youzhny (Rus), (22) Adrian Mannarino (Fra) v Christian Garin (Chi), Kateryna Bondarenko (Ukr) v Lucie Safarova (Cze)

Court 18

11:30: (17) Lucas Pouille (Fra) v Denis Kudla (USA), Ekaterina Alexandrova (Rus) v Victoria Azarenka (Blr), (31) Stefanos Tsitsipas (Gre) v Gregoire Barrere (Fra), (13) Julia Goerges (Ger) v Monica Puig (Pur)

Court TBA (not before 5pm): Aljaz Bedene (Slo) v Cameron Norrie (Gbr), (32) Agnieszka Radwanska (Pol) v Elena Gabriela Ruse (Rom)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.